Buhnerův protokol pro léčbu boreliózy: Přírodní cesta k uzdravení
Péče o tělo,  Zdraví a kondice

Buhnerův protokol pro léčbu boreliózy: Přírodní cesta k uzdravení

Borelióza je komplexní onemocnění přenášené klíšťaty, které může mít závažné důsledky. Na začátku onemocnění pomůžou antibiotika, ale někteří pacienti hledají alternativní přístupy, které by jim pomohly zmírnit příznaky a zlepšit stav. Především tehdy, když nemoc postoupí do dalších fází, kdy lékaři antibiotika předepisovat nechtějí.


Jedním z těchto přístupů je Buhnerův protokol, vyvinutý americkým bylinářem a autorem Stephenem Harrodem Buhnerem. Tento protokol využívá léčivé byliny a jejich komplexní chemické složení k boji proti infekci Borrelií burgdorferi, původci boreliózy.

Úvod do Buhnerova protokolu

Stephen Harrod Buhner je významný americký bylinář a autor mnoha knih a publikací. Jeho detailní výzkum a hluboké porozumění borelióze mu umožnily vybrat nejúčinnější byliny k léčbě tohoto onemocnění. Buhnerův protokol se skládá ze tří základních bylin a několika dalších bylin, které zesilují účinek jádra protokolu. Tyto byliny mají široké spektrum účinků, které nejenom přímo ničí bakterie Borrelií burgdorferi, ale také zlepšují imunitní systém a zmírňují různé příznaky boreliózy.

Podle knihy „Borelióza – Přírodní prevence a bylinná léčba lymské boreliózy a jejích koinfekcí“ Stephena Harroda Buhnera se základní protokol skládá z následujících bylin:

  • Andrographis (Andrographis paniculata), česky právenka latnatá – tato bylina působí proti bakteriím Borrelií spirochetes a překonává krevní-mozkovou bariéru.
  • Cat’s claw (Uncaria tomentosa), česky kočičí dráp – jedná se o nejúčinnější imunostimulační bylinu používanou při léčbě boreliózy a jejích spolupatogenů. Zvyšuje počet leukocytů CD57, které jsou nezbytné pro léčbu boreliózy.
  • Japanese knotweed (Polygonum cuspidatum), česky křídlatka japonská – tato bylina je považována za nejlepší prostředek proti neuroborrelióze a spolupatogenům Bartonella. Má široké spektrum účinků, včetně ničení bakterií Borrelií spirochetes, inhibice autoimunitních procesů a ochrany nervového systému.
Buhnerův protokol – lymská borelióza

Buhnerův protokol také obsahuje rozšířený protokol, který zahrnuje další byliny a doplňky stravy. Mezi tyto byliny patří:

  • Sarsaparilla (Smilax medica), česky smilax lékařský – má antibakteriální účinky a pomáhá odstraňovat bakteriální toxiny. Doporučuje se při zmírňování příznaků Herxheimerovy reakce. Lidově herxy – objevují se při rychlém úhynu patogenů. Jedná se o bolesti svalů a kloubů, únavu, zhoršení všech příznaků původní infekční nemoci.
  • Astragalus (Astragalus membranaceus), česky kozinec blatnitý – doporučuje se pouze v raných stádiích boreliózy a jako prevence pro lidi žijící v endemických oblastech.
  • Siberian Ginseng (Eleutherococcus senticosus), česky sibiřský ženšen nebo také čertův kořen – doporučuje se při chronické únavě, depresi a oslabené imunitě.
  • Stefania root (Stephania tetrandra), česky stefanie čtyřmužná – doporučuje se při neurologických problémech, očních problémech, ochrnutí a srdečních problémech.
  • Teasel root (Dipsacus sylvestris), česky štětka lesní – doporučuje se při problémech s klouby, zejména v kolenou. Účinná je i běžnější štětka planá.
  • Artemisia (Artemisia annua), česky pelyněk roční – doporučuje se při léčbě Babesiózy, spolupatogenu nemoci Lyme.

Buhnerův protokol je nyní jedním z nejznámějších a nejúčinnějších přístupů k léčbě lymské boreliózy pomocí bylin. Podrobné informace o použití Buhnerova protokolu jsou popsány v knize „Borelióza – Přírodní prevence a bylinná léčba lymské boreliózy a jejích koinfekcí“.

Buhnerův protokol nabízí několik výhod oproti tradičním antibiotikům a jiným léčebným postupům. Léčivé byliny používané v protokolu mají široké spektrum účinků, včetně antibakteriálních, antivirových, protizánětlivých, imunomodulačních a detoxikačních účinků. Tyto byliny mohou pomoci nejen při ničení bakterií, ale také vytvářet prostředí, které brání jejich růstu a šíření.


Další výhodou Buhnerova protokolu je jeho šetrnost vůči organismu. Léčivé byliny jsou obecně méně agresivní než syntetická antibiotika a mají nižší riziko nežádoucích účinků. To znamená, že protokol může být vhodný jak pro akutní fázi infekce, kdy jsou tradiční antibiotika často nezbytná, tak i pro chronickou fázi nemoci, kdy je potřeba dlouhodobé a šetrné léčby.

Buhnerův protokol pro léčbu boreliózy

Existuje mnoho výzkumů a klinických studií zkoumajících účinnost a bezpečnost jednotlivých bylin používaných v Buhnerově protokolu. Některé z těchto bylin, jako například Cat’s claw, Japanese knotweed a Sweet wormwood, vykazují in vitro účinnost proti bakteriím Borrelia burgdorferi. Nicméně, klinické studie a in vivo data jsou stále omezené.

Je třeba zdůraznit, že při používání Buhnerova protokolu je důležité konzultovat s odborníkem a dodržovat doporučené dávkování a postupy. Některé byliny mohou také interagovat s jinými léky a mít nežádoucí vedlejší účinky. Je proto důležité být opatrný a informovaný při používání Buhnerova protokolu jako alternativního přístupu k léčbě lymské boreliózy.

Buhnerův protokol je jedním z přístupů, které mohou pomoci pacientům s lymskou boreliózou zmírnit příznaky a zlepšit jejich kvalitu života. Léčivé byliny používané v protokolu mají široké spektrum účinků a mohou působit proti infekci, zlepšovat imunitní odpověď a zmírňovat záněty. Nicméně, další výzkum je nezbytný k posouzení účinnosti, bezpečnosti a správného použití jednotlivých bylin a protokolu jako celku.


Je důležité, abyste konzultovali svůj stav s lékařem a řídili se odbornými doporučeními. Používání Buhnerova protokolu by mělo být doplněno o informované rozhodování a individuální přístup, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *