emoční inteligence
Osobní a duchovní rozvoj

Co je emoční inteligence a proč byste ji měli rozvíjet

Potkali jste už někde pojem emoční inteligence? V odborné literatuře se objevuje od 60. let minulého století. Do širokého povědomí se však emoční inteligence, jako celospolečenské téma, dostala až v roce 1995 díky publikaci Emoční inteligence od autora Davida Golemana.

Co patří do emoční inteligence?

Emoční inteligence je schopnost účelně pracovat s vlastními emocemi. Jak se tato schopnost projevuje navenek?

1/ Rozumíme svým emocím a jsme schopni je ovládat.

2/ Chápeme vliv svých emocí na druhé.

To je základní definice. Tyhle schopnosti ovlivňují všechny aspekty vašeho života. 

Jak vypadá člověk, který má vysoké EQ?

Možná jste se setkali i s názorem, že lidé s vysokým IQ mívají EQ (emoční kvocient) nižší než lidé průměrně inteligentní. Studie jsem sice nezkoumala, ale vzhledem k růstovému nastavení mysli si dovolím tenhle předpoklad považovat za přežitek.

Stejně jako se učíte všechno ostatní, učíte se během svého života pracovat s emocemi. I kdybyste sami sebe považovali za emočního slona v porcelánu, neházejte pomyslnou flintu do žita. Nejprve vám popíšu, jak vypadá člověk s rozvinutou emoční inteligencí. A potom se mrkneme na to, jak emoční inteligenci rozvíjet.

Znaky rozvinuté emoční inteligence

Umění popsat své pocity

Dokážete dobře rozlišovat mezi jednotlivými kvalitami emocí a taky je dokážete podrobně popsat druhým lidem. Takže se například necítíte „blbě“, ale frustrovaně z konkrétního neúspěchu, naštvaně, protože setkání probíhalo jinak, než jste očekávali apod.

Odolnost vůči změnám

Souvisí s růstovým mindsetem (nastavením mysli). Lidé s vysokým EQ chápou překážky jako příležitosti. Strach ze změn tedy dokážou překlopit v aktivní výstup z komfortní zóny a využít jej tak ve svůj prospěch.   

Empatie

Zajímáte se o své okolí. Konkrétně o lidi ve svém okolí. Jejich emoce, pocity, životní příběhy. Rozumíte pocitům druhých lidí a většinou dokážete dobře odhadnout jejich charakter.

Sebevědomí

Emoční inteligence přináší sebevědomí a nezaujatost. S vaším vysokým EQ je rozhodně těžké vás urazit nebo naštvat. Lidé, kteří znají sami sebe a chápou své emoční reakce, jsou jednoduše odolní vůči případným manipulacím okolí. 

Práce s chybou

Pokud oplýváte emoční inteligencí, pracujete s chybou jako se součástí procesu. Opět to poukazuje na váš growth mindset. Schopnost vyrovnat se s vlastní chybou, poučit se z ní a jít dál, souvisí také se schopností odpouštět druhým. Nikdo po vás nechce, abyste se kamarádili s lidmi, kteří vám skutečně ublížili. Takové lidi s klidem vypusťte ze svého života. Znakem vysoké emoční inteligence je ale i to, že ostatním zbytečně nepřipomínáte jejich dávná selhání. 

emoční inteligence empatie

Jak tedy zvýšit své EQ?

Jsme ve sféře osobního rozvoje. Asi vás tedy nepřekvapí, že opět začínáte u sebe. Sebepoznání je pro rozvoj emoční inteligence stěžejní. Možná jste v životě příliš často podléhali tlakům, které vás odváděly od sebe sama. Od prožívání vlastních emocí. Je načase to zvrátit.

  1. Sledujte své tělesné reakce

Emoce ve vašem těle vyvolávají kaskádu procesů. Začnete tím, že je rozpoznáte. Nechci po vás, abyste studovali hormonální systém člověka. Pracujte se sebou samým. Cítíte vztek? Zavřete oči a pozorujte, kde ve vás vztek vzniká. Jak se projevuje. Kam poté putuje. Jaké myšlenky s sebou nese. To samé trénujte s každou emocí. Radost, strach, hněv, znechucení,… Poznejte cestu emocí ve svém fyzickém těle.

  1. Učte se přesně pojmenovat, co cítíte

Je to strach? Mluvte o něm přímo. 

„Bojím se, že tě po porodu už fyzicky nepřitahuju.“ 

„Mám obavy z toho, že ti jako partner přestanu imponovat, když teď vyděláváš víc než já.“

Přichází iracionální zlost?

„Jsem naštvaná a nebavím se s tebou, protože teď potřebuju být minimálně půl dne sama a v klidu si přemýšlet, co mě vlastně štve.“

Zkoumejte každou svou emoci a učte se ji pojmenovat tak, aby byla pochopitelná i pro ostatní.

  1. Buďte autentičtí

Autenticita je pojem, který poslední dobou skloňuje spousta motivačních řečníků. Víte, co autenticita obnáší? Kdybyste si pojem vyložili špatně, mohli byste nabýt dojmu, že jde o některou z forem brutální upřímnosti. Tak to ale není. Vaše autenticita by měla vycházet z vašeho pravého já. To je od primitivních emocí oproštěné. V prvé řadě ovládněte své emoce, potom můžete objevit  své pravé já. Když pochopíte, že emoce neurčují, kým jste, vaše autentické JÁ se projeví samo. 

  1. Zajímejte se o druhé

Dokonce i já o sobě ráda v nadsázce prohlašuju, že jsem asociál. Samozřejmě to tak není. Je pravda, že potřebuji hodně času trávit jen sama se sebou. Na druhou stranu mi ale na dobrých lidech velmi záleží. Ostatně i proto píšu tento blog. Aby ti, kteří hledají odpovědi, měli více příležitostí je najít.

Zajímejte se o to, jak se cítí ti, na kterých vám záleží. Podněcujte je vlídně svým příkladem k tomu, aby dokázali pojmenovat své emoce. V takovém prostředí osobnostně rostete vy i oni.

Na závěr bych vám chtěla popřát hodně štěstí. Když pracujete na svém seberozvoji, děláte to nejen pro sebe, ale i pro celou společnost. A za to vám ze srdce děkuji. 

Máte nějaké další tipy, jak rozvíjet emoční inteligenci? Podělte se v komentářích, co pomáhá třeba právě vám. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *