jak vybrat notebook
Recenze a tipy,  Technologie

[TIP] Výběr počítače: Průvodce pro rok 2023

Když je čas koupit nový počítač, může být obtížné rozhodnout se, u jakých parametrů začít. Počítače se liší nejen cenou, ale také velikostí, výkonem a typem. Tento průvodce vám pomůže pochopit, co musíte zvážit při výběru stolního počítače nebo notebooku.

Stolní počítače

Stolní počítače jsou často výkonnější a nabízejí lepší podporu periferií než mnoho notebooků. Vzhledem k tomu, že stolní počítače nejsou určeny k přenášení, mohou se jejich komponenty a funkce výrazně lišit v závislosti na ceně a velikosti počítače. Níže uvádíme některé klíčové faktory, které byste měli zvážit při nákupu stolního počítače:

Pokud potřebujete rychlý počítač pro hraní her, potřebujete výkonný procesor, dostatek paměti RAM a silnou grafickou kartu. Pokud plánujete používat počítač pouze pro prohlížení webu a jednoduché úkoly, jako je zpracování textu, stačí vám počítač s nižším rozpočtem.

jak vybrat PC

Procesory, také známé jako CPU (Central Processing Unit), jsou základním kamenem každého počítače a zajišťují provádění všech základních instrukcí, které počítač vykonává. V podstatě je procesor mozkem počítače.

 

Vyberte si procesor na základě toho, co plánujete s počítačem dělat. Pokud plánujete používat počítač pro běžné úkoly, jako je prohlížení webu, psaní dokumentů nebo sledování filmů, mohlo by stačit i CPU nižší třídy. Pokud však plánujete provádět náročné úkoly, jako je hraní her, editace videí, 3D modelování nebo jiné aplikace, které vyžadují vysoký výkon, budete potřebovat silnější procesor.

 

Dva hlavní výrobci procesorů jsou Intel a AMD. Každý z nich nabízí různé řady procesorů, které se liší výkonem a cenou. Intelova řada i3, i5, i7 a i9 postupně zvyšuje výkon a cenu, zatímco AMD nabízí své řady Ryzen 3, 5, 7 a 9.

 

U stolních počítačů existuje možnost výměny procesoru za výkonnější model v budoucnu, pokud se vaše potřeby změní. U notebooků je toto často obtížnější nebo nemožné kvůli omezení týkající se teploty a velikosti, což je důležitý faktor, který je třeba zvážit při rozhodování mezi notebookem a stolním počítačem. Navíc, stolní počítače mohou obecně lépe zvládat teplo generované výkonnými procesory, což může vést k delší životnosti a lepšímu výkonu.

 

Pamatujte také, že silnější procesor může vyžadovat lepší chlazení a více energie, takže se ujistěte, že váš systém může tyto potřeby pokrýt.

Paměť, často označovaná jako RAM (Random Access Memory), je klíčovým prvkem každého počítače. Je to dočasný sklad, kde váš počítač uchovává data, která jsou aktuálně zpracovávána. Více RAM umožňuje vašemu počítači zpracovávat více informací najednou a efektivněji se přepínat mezi různými úlohami a programy.

Velikost paměti RAM, kterou budete potřebovat, závisí na tom, co chcete s počítačem dělat. Pro běžné úkoly, jako je prohlížení internetu, práce s dokumenty a sledování videí, by mělo být dostatečné 8 GB RAM. Pokud však plánujete provádět náročnější úkoly, jako je hraní her, editace videí, grafický design nebo provozování těžkých softwarových aplikací, měli byste zvážit alespoň 16 GB RAM. Pro velmi náročné úkoly nebo profesionální úroveň práce, možná budete potřebovat 32 GB RAM nebo více.

U stolních počítačů je obvykle snadné upgradovat RAM později, pokud zjistíte, že potřebujete více. U notebooků může být tato možnost omezena, a proto je důležité zvolit správné množství RAM při nákupu.

Je také důležité zvolit RAM s dostatečnou rychlostí. Rychlejší RAM může zlepšit výkon počítače v některých aplikacích, ale pro většinu uživatelů nebude rozdíl mezi rychlejší a pomalejší RAM zřejmý. Rychlost RAM je obvykle uvedena v megahertz (MHz).

Doporučuje se také, aby byla RAM nainstalována v párech, což umožňuje využití technologie dual-channel, která může zvýšit výkon. To znamená, že pokud plánujete mít 16 GB RAM, měli byste zvážit instalaci dvou modulů po 8 GB, místo jednoho modulu 16 GB.

Většina novějších počítačů nyní přichází s pevnými disky typu SSD, které jsou rychlejší, efektivnější a trvanlivější než tradiční pevné disky (HDD).Pevné disky (HDD) a solid-state disky (SSD) jsou hlavními typy úložiště používané v počítačích. Každý typ má své výhody a nevýhody.

Pevný disk (HDD, Hard Disk Drive) je starší typ úložiště, který využívá magnetické disky pro ukládání dat. HDD poskytují obrovské množství úložného prostoru za relativně nízkou cenu, což je důležité pro uživatele, kteří potřebují uchovávat velké množství dat. Nevýhodou je, že jsou poměrně pomalé v porovnání se SSD, a mohou být také náchylnější k poškození v důsledku fyzických nárazů, protože obsahují pohyblivé části.

Solid-state disky (SSD, Solid State Drive) jsou novějším typem úložiště, který využívá flash paměť pro ukládání dat. SSD jsou mnohem rychlejší než HDD, což znamená, že počítač se rychleji zapne, aplikace se rychleji načtou a soubory se rychleji přenášejí. SSD také nemají žádné pohyblivé části, takže jsou odolnější vůči nárazům. Nevýhodou je, že za stejnou kapacitu jsou dražší než HDD.

Některé počítače využívají kombinaci obou typů úložiště – SSD pro systémový disk (kde je nainstalován operační systém a nejdůležitější aplikace) pro rychlý start a vysokou reaktivitu, a HDD pro ukládání velkých datových souborů, jako jsou filmy, hudba a fotografie.

Při výběru pevného disku je tedy třeba zvážit, jaké jsou vaše potřeby. Pokud potřebujete mnoho úložného prostoru a na rychlosti vám příliš nezáleží, může být HDD dobrou volbou. Pokud však hledáte vysoký výkon a rychlost, měli byste se rozhodnout pro SSD. Pokud potřebujete obojí, můžete zvolit kombinaci SSD a HDD.

Optické mechaniky, jako jsou CD, DVD nebo Blu-ray mechaniky, najdete u moderních počítačů už jen zřídka. Důvodem je posun k digitální distribuci softwaru a médií, což znamená, že fyzická média nejsou tak často potřebná jako dříve. Většina software, her a filmů je nyní k dispozici k nákupu nebo pronájmu online a může být stažena přímo na váš počítač.

 

Optické mechaniky však mohou být stále užitečné v některých situacích. Například pokud máte kolekci CD nebo DVD, kterou chcete přehrávat nebo ripovat, budete potřebovat optickou mechaniku. Stejně tak, pokud potřebujete vypalovat disky pro zálohování dat nebo pro sdílení souborů s ostatními, může se optická mechanika hodit.

 

Přesto se při nákupu nového počítače optické mechaniky často nevyskytují jako standardní součást, zejména u notebooků, kde se snaží výrobci ušetřit místo a váhu. Pokud potřebujete optickou mechaniku a váš počítač ji nemá, můžete koupit externí mechaniku, která se připojuje přes USB port.

 

Je důležité poznamenat, že pokud jde o optické mechaniky, existují různé formáty – CD, DVD, Blu-ray atd. – a ne všechny mechaniky podporují všechny formáty. Pokud tedy potřebujete konkrétní formát, ujistěte se, že mechanika, kterou kupujete, jej podporuje.

dvd mechanika

Grafické karty, někdy také označované jako videokarty nebo GPU (Graphics Processing Unit), jsou zásadní pro vykreslování obrazu na monitor počítače. Ve všeobecnosti jsou grafické karty důležité pro jakoukoli činnost, která vyžaduje zpracování obrazu, jako jsou počítačové hry, 3D modelování, video editace a další aplikace.

 

Pokud však počítačové hry s 3D grafikou nehrajete, nemusíte se starat o dedikovanou grafickou kartu, protože integrované grafické karty, které jsou často zabudované přímo do procesoru, jsou obvykle dostatečné pro běžné úkoly, jako je prohlížení webu, sledování videí a práce s dokumenty.

 

Dedikované grafické karty, jako jsou ty od Nvidia a AMD, poskytují významně lepší výkon pro hraní her a zvládají náročné 3D grafické úkoly. Pokud plánujete hrát náročné hry nebo se zabývat prací, která vyžaduje vysoký grafický výkon, jako je 3D modelování, renderování nebo video editace, bude pro vás pravděpodobně vhodnější počítač s dedikovanou grafickou kartou.

 

V případě stolních počítačů je výhodou možnost upgradu grafické karty v budoucnu, pokud se rozhodnete, že potřebujete více grafického výkonu. U notebooků je však upgrade grafické karty většinou složitější nebo dokonce nemožný, což je další důležitý faktor k zvážení při rozhodování mezi notebookem a stolním počítačem.

Při výběru monitoru pro stolní počítač je několik faktorů, které je třeba zvážit: 

Rozlišení: Rozlišení monitoru odkazuje na počet pixelů, které se zobrazují na obrazovce. Vyšší rozlišení znamená více pixelů, což vede k ostřejšímu a detailnějšímu obrazu. Standardní rozlišení dnes je 1080p (Full HD), ale také existují monitory s rozlišením 1440p (Quad HD) a 2160p (4K UHD). Rozlišení 4K je ideální pro profesionální grafické práce, zatímco 1080p nebo 1440p je obecně dostatečné pro běžné použití a hraní her. Velikost: Velikost monitoru se měří úhlopříčně v palcích. Běžný rozsah pro stolní monitory je 21 až 27 palců, i když existují i větší modely. Vaše volba závisí na prostoru, který máte k dispozici, a na tom, jak hodláte monitor používat. Větší monitory mohou být lepší pro multitasking nebo pro hraní her a sledování filmů. 

Typ panelu: Existují tři hlavní typy panelů – TN (twisted nematic), VA (vertical alignment) a IPS (in-plane switching). TN panely nabízejí nejrychlejší obnovovací frekvence a nejnižší dobu odezvy, což je dělá ideálními pro hraní her. VA panely nabízejí lepší kontrast a kvalitu obrazu, ale mohou mít horší úhly pohledu. IPS panely nabízejí nejlepší úhly pohledu a kvalitu barev, ale mohou mít vyšší dobu odezvy než TN panely. 

Obnovovací frekvence a doba odezvy: Obnovovací frekvence monitoru, měřená v Hz, určuje, kolikrát za sekundu se obrazovka aktualizuje. Vyšší obnovovací frekvence může poskytnout plynulejší a responzivnější zážitek, zejména při hraní her. Doba odezvy, měřená v milisekundách, odkazuje na dobu, kterou obrazovka potřebuje k změně pixelů z jedné barvy na druhou. Nižší doba odezvy znamená rychlejší reakci, což je také přínosné pro hraní her. 

Připojení: Podívejte se na dostupné vstupy a výstupy na monitoru. Běžné typy připojení zahrnují HDMI, DisplayPort a DVI. Ujistěte se, že monitor má správné připojení pro váš počítač. Ergonomie a nastavitelnost: Některé monitory umožňují výškové nastavení, naklápění a otáčení, což může pomoci najít nejpohodlnější polohu pro práci. 

Cena: Cena monitorů se může velmi lišit v závislosti na výše uvedených faktorech. Důležité je vybrat monitor, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a rozpočtu.

jak vybrat notebook

Notebooky jsou dostatečně kompaktní, aby je bylo možné nosit s sebou, ale zároveň dostatečně výkonné, aby dokázaly spouštět náročné aplikace. Níže jsou uvedeny některé klíčové faktory, které byste měli zvážit při nákupu notebooku:

Nejrozšířenějšími operačními systémy pro notebooky jsou Windows, macOS a Chrome OS. Každý z těchto systémů má své silné a slabé stránky.

Windows: Windows je nejflexibilnější operační systém, který je dostupný na mnoha různých typech notebooků v různých cenových kategoriích. Poskytuje širokou škálu možností pro personalizaci a má kompatibilitu s mnoha softwarovými aplikacemi.

MacOS: macOS, výhradně pro Apple MacBooky, je známý svým elegantním a intuitivním designem. Je také známý svou vysokou úrovní zabezpečení a bezproblémovou integrací s ostatními Apple produkty.

Chrome OS: Chrome OS, který je výhradně na Chromeboocích, je jednoduchý a uživatelsky přívětivý operační systém. Je ideální pro základní úkoly, jako je prohlížení webu, sledování videí a práci s Google Docs. Pokud nepotřebujete sofistikovaný software nebo hry, Chromebook s Chrome OS může být cenově efektivní volbou.

Velikost a forma notebooku jsou klíčové aspekty, které by měly být zváženy při jeho výběru, neboť ovlivňují jeho přenositelnost, výkon a celkové použitelské zkušenosti.

Velikost notebooku: Na rozdíl od stolních počítačů, u notebooků je velikost obzvláště důležitá, protože určuje jejich přenositelnost. Velikost notebooku se obvykle udává podle velikosti jeho obrazovky, která se měří úhlopříčně v palcích.

Malé notebooky: Tyto notebooky mají obrazovky s velikostí 11 až 13 palců. Jsou lehké (často pod 1,5 kg) a snadno přenositelné, což je činí ideálními pro cestování nebo pracovníky na cestách. Tyto notebooky však mohou obětovat určitý výkon kvůli své malé velikosti a mohou být méně komfortní pro dlouhodobé použití kvůli menším klávesnicím a obrazovkám.

Střední velikost: Notebooky se střední velikostí obrazovky (14 až 16 palců) jsou dobrým kompromisem mezi přenositelností a výkonem. Tyto notebooky často nabízejí lepší výkon a více funkcí než menší notebooky, zatímco stále zůstávají relativně snadno přenositelné.

Velké notebooky: Notebooky s velikostí obrazovky 17 palců a více jsou největší a nejtěžší, ale také nabízejí nejlepší výkon a nejvíce funkcí. Tyto notebooky jsou ideální pro ty, kteří potřebují velkou obrazovku pro hraní her, grafický design, sledování filmů nebo pro ty, kteří preferují používat notebook jako stolní počítač.

Forma notebooku: Existuje několik základních forem notebooků, které je třeba zvážit:

Tradiční notebooky: Tyto notebooky mají typickou „složitelnou“ formu s pevnými klávesnicemi a obrazovkami.

Konvertibilní notebooky (2v1): Tyto notebooky mají otočné nebo odnímatelné obrazovky, které jim umožňují přepnout mezi režimem notebooku a režimem tabletu. Tato forma je flexibilní a může být užitečná pro ty, kdo chtějí kombinovat výhody notebooku a tabletu v jednom zařízení.

Ultrabooky: Ultrabooky jsou tenké a lehké notebooky, které jsou navrženy tak, aby byly snadno přenositelné, ale stále výkonné. Tyto notebooky jsou často vysoce ceněny pro svou eleganci a kvalitu konstrukce.

Rozlišení obrazovky je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují kvalitu zobrazení notebooku. Vyšší rozlišení umožňuje jemnější detaily, ostřejší text a obecně lepší vizuální zážitek. Zde jsou běžné typy rozlišení obrazovky, které byste měli zvážit při výběru notebooku:

HD (1366 x 768 pixelů): Toto rozlišení je nejběžnější u levnějších a menších notebooků. Pro základní úkoly jako prohlížení webu nebo psaní dokumentů to může být dostatečné, ale obraz nebude tak ostrý nebo detailní jako u vyšších rozlišení.

Full HD (1920 x 1080 pixelů): Toto rozlišení je stále častější i u středně cenových notebooků a je ideální pro sledování filmů v HD, hraní her a všeobecnou práci. Obraz je ostrý a detailní, což vylepšuje celkový vizuální zážitek.

2K (2560 x 1440 pixelů): 2K rozlišení nabízí ještě větší detail a ostrost než Full HD. Toto rozlišení je často nalezneme u vyšší střední třídy a prémiových notebooků.

4K (3840 x 2160 pixelů): 4K rozlišení poskytuje extrémně detailní a ostrý obraz, což je ideální pro profesionální úkoly jako je grafický design, video editace nebo hraní náročných her. Všimněte si, že 4K obrazovky také výrazně spotřebovávají baterii a zvyšují cenu notebooku.


Při výběru rozlišení obrazovky je také důležité zvážit velikost obrazovky notebooku. Na menších obrazovkách (například 13 palců) může být rozdíl mezi Full HD a 4K méně patrný než na větších obrazovkách.

Typ procesoru je jednou z nejdůležitějších specifikací, které byste měli zvážit při výběru notebooku, protože ovlivňuje výkon a efektivitu energie. Zde je přehled hlavních typů procesorů, které můžete nalézt v notebooku:

Intel Core: Intel Core procesory jsou nejběžnějším typem procesorů v notebooku a jsou k dispozici v řadě i3, i5, i7 a i9. Řada i3 je obecně vhodná pro základní úkoly, jako je prohlížení webu a psaní dokumentů, zatímco i5 a i7 jsou silnější a vhodné pro multitasking, hraní her a těžší aplikace. Řada i9 je nejvýkonnější a je obecně používána pro profesionální grafické a výpočetní úkoly, jako je 3D modelování a rendering.

AMD Ryzen: Procesory AMD Ryzen se stávají stále populárnějšími díky své výkonnosti a cenové efektivitě. Řady Ryzen 3, 5, 7 a 9 jsou srovnatelné s řadami Intel Core a nabízejí vysoký výkon pro širokou škálu úloh.

ARM: Procesory ARM, jako je Apple M1, jsou postaveny na jiné architektuře než Intel a AMD procesory. Nabízejí vysokou energetickou účinnost a výkon, což z nich dělá skvělou volbu pro lehké a tenké notebooky. Vězte však, že některé aplikace nemusí být kompatibilní s architekturou ARM.

Při výběru procesoru je také důležité zvážit počet jader a rychlost procesoru, protože tyto faktory ovlivňují výkon pro multitasking a náročné aplikace. Doporučuje se vyhnout se procesorům s nízkým napětím (označené „Y“ nebo „U“ v názvu modelu Intel), pokud plánujete provádět náročné úkoly, protože mohou být méně výkonné.

Od roku 2020 používají notebooky Apple své procesory. Tyto procesory jsou postaveny na architektuře ARM.

Procesor Apple M1 byl představen v roce 2020 a nabízí vysoký výkon a energetickou účinnost. Je postaven na 5nm technologii a má 8 jader (4 výkonná jádra a 4 úsporná jádra) a 16jádrový Neural Engine pro strojové učení 1.

Procesor Apple M2 je druhou generací procesorů Apple Silicon a nabízí zvýšený výkon a lepší energetickou účinnost než procesor M1. Je také postaven na 5nm technologii, ale má více tranzistorů (20 miliard oproti 16 miliardám u M1) 2.

Oba procesory jsou velmi výkonné a nabízejí skvělý výkon pro širokou škálu úloh. Pokud máte počítač Mac s procesorem M1, nemusíte nutně upgradovat na M2, protože oba procesory jsou velmi výkonné. Pokud však plánujete koupit nový počítač Mac, může být pro vás lepší volbou model s procesorem M2.

Velikost operační paměti (RAM) je dalším klíčovým faktorem při výběru notebooku. RAM je dočasný skladovací prostor, který počítač používá k uchovávání dat, která jsou momentálně používána. Více RAM umožní vašemu notebooku plynuleji zvládnout více úloh současně.

Zde je několik obecných pokynů pro výběr velikosti RAM:

4GB: Toto je minimální množství RAM pro většinu notebooků a je vhodné pro základní úkoly, jako je prohlížení webu a psaní dokumentů. Pro tuto kapacitu se však nelze očekávat vysoký výkon při náročnějších úlohách, jako je hraní her nebo práce s vysokým množstvím dat.


8GB: To je standard pro většinu notebooků. 8GB RAM je dostatečné pro běžné úkoly a některé náročnější aplikace.


16GB: Pokud hledáte notebook pro náročnější úkoly, jako je video editace, 3D modelování nebo hraní náročných her, pak je 16GB RAM dobrým výchozím bodem.


32GB a více: Takový objem paměti je vhodný pro velmi náročné úkoly, jako je vývoj softwaru, práce s velkými datovými sadami, profesionální grafické práce, pokročilé hraní her a další.


Pamatujte, že u některých notebooků můžete RAM rozšířit po nákupu, pokud potřebujete více. Ale u mnoha moderních notebooků, zejména těch s tenkým a lehkým designem, je RAM přímo integrovaná na základní desce, což znamená, že nemůže být upgradována. Proto je důležité vybrat správnou velikost RAM při nákupu.

velikost screenu

Typ a kapacita úložiště jsou také důležitými faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru notebooku. Existují dva hlavní typy úložišť: HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive).

HDD (Hard Disk Drive): HDD je starší typ úložiště, který používá mechanické části pro čtení a zápis dat. HDDs nabízí obrovské množství úložného prostoru za nižší cenu, ale jsou pomalejší než SSD a jsou také náchylnější k poškození při nárazech, protože jsou mechanické.

SSD (Solid State Drive): SSD jsou novější typ úložiště, který používá flash paměť, stejně jako USB flash disky. SSD jsou mnohem rychlejší než HDD, což znamená, že počítač se rychleji zapne, aplikace se rychleji načtou a soubory se rychleji přenášejí. SSD jsou také odolnější vůči nárazům, protože nemají žádné pohyblivé části.

Co se týče kapacity úložiště, zde je několik obecných pokynů:

256 GB: Toto je minimální doporučená kapacita pro většinu uživatelů. Pokud používáte svůj notebook pro základní úkoly, jako je prohlížení webu, psaní e-mailů a vytváření dokumentů, 256 GB by mělo stačit.


512 GB – 1 TB: Pokud plánujete ukládat hodně fotografií, videí nebo stahovat mnoho aplikací, pak je tento rozsah vhodný.


2 TB a více: Pro uživatele, kteří pracují s velkými soubory, jako jsou profesionální fotografie, video soubory, nebo pokud chcete mít na svém notebooku velkou hudební nebo filmovou knihovnu, je tato kapacita ideální.


Mějte na paměti, že mnoho notebooků nyní nabízí kombinované úložné možnosti, jako je menší SSD pro rychlý start systému a aplikací a větší HDD pro ukládání dat.

Typ a výkon grafické karty (GPU – Graphics Processing Unit) mohou mít zásadní vliv na výkon vašeho notebooku, zejména pokud plánujete provádět graficky náročné úkoly, jako je hraní her, práce s 3D modelováním nebo úprava videí.

Grafické karty se obecně dělí na dvě kategorie: integrované a dedikované.

Integrované grafické karty jsou součástí procesoru. Mají menší výkon než dedikované karty, ale jsou také energeticky účinnější a méně nákladné. Pro základní úkoly, jako je prohlížení webu, sledování videí a práce s dokumenty, jsou integrované grafické karty více než dostatečné.

Dedikované grafické karty jsou samostatné komponenty, které mají vlastní paměť a jsou určeny pro náročné grafické úkoly. Nabízejí výrazně vyšší výkon než integrované karty a jsou nezbytné pro náročné hry a profesionální grafickou práci. Nicméně, zvyšují cenu notebooku a spotřebovávají více energie, což může zkrátit životnost baterie.

Při výběru grafické karty je důležité vzít v úvahu vaše specifické potřeby. Pokud plánujete hrát náročné hry nebo provádět profesionální grafickou práci, pak je pro vás pravděpodobně nezbytná dedikovaná grafická karta. Pokud plánujete používat notebook pro základní úkoly, pak by měla integrovaná grafická karta stačit.

Co se týče konkrétních modelů, NVIDIA a AMD jsou dvě hlavní značky, které vyrábějí dedikované grafické karty. NVIDIA’s GeForce a AMD’s Radeon řady jsou obě velmi oblíbené a nabízejí široký rozsah modelů pro různé potřeby a rozpočty. Při výběru mezi různými modely je důležité se podívat na recenze a porovnávací testy, aby jste zjistili, jaký model je pro vaše potřeby nejlepší.

Kvalita klávesnice a touchpadu může značně ovlivnit komfort a produktivitu při práci s notebookem.

Klávesnice: Notebookové klávesnice se liší podle rozložení, velikosti kláves, hmatové odezvy a zda mají nebo nemají podsvícení. Uživatelé, kteří hodně píší, by měli hledat klávesnici s dobrou hmatovou odezvou a dostatečným rozestupem mezi klávesami. Někteří lidé mohou preferovat také klávesnice s numerickým blokem.

Podsvícené klávesnice jsou užitečné pro práci v noci nebo v slabě osvětlených prostorách. Některé notebooky nabízejí různé úrovně intenzity podsvícení nebo dokonce RGB podsvícení, které můžete nastavit na různé barvy.

Touchpad: Dobrý touchpad by měl reagovat přesně a plynule na pohyby prstu. Velké touchpady mohou být pohodlnější k použití, protože nabízejí více místa pro gesta. Některé notebooky nabízejí také dotykové panely s haptic feedback, který simuluje pocit fyzického kliknutí.

Některé operační systémy, jako je Windows, podporují gesta na touchpadu, což může výrazně zlepšit produktivitu. Tato gesta mohou zahrnovat například posouvání dvěma prsty pro posunutí stránky nahoru a dolů nebo klepnutí třemi prsty pro zobrazení přehledu otevřených aplikací.

Je také důležité vzít v úvahu materiál touchpadu. Některé notebooky používají skleněné touchpady, které poskytují hladký pocit a jsou obecně považovány za vysoce kvalitní. Jiné notebooky mohou mít plastové touchpady, které nejsou tak hladké, ale mohou být stále pohodlné k použití.

Výdrž baterie je jedním z klíčových aspektů při výběru notebooku, zvláště pokud plánujete svůj notebook často přenášet a používat mimo dosah elektrické zásuvky.

Výdrž baterie závisí na řadě faktorů, včetně velikosti a kapacity baterie, konfigurace hardware, nastavení jasu obrazovky, typu aplikací, které používáte, a operačním systému. Například, provozování náročných aplikací jako je video editing software nebo hraní graficky intenzivních her vyčerpá baterii rychleji než prohlížení webu nebo psaní v textovém editoru.

Většina notebooků na trhu dnes nabízí výdrž baterie mezi 5 a 15 hodinami, ale některé ultraportable a high-end modely mohou nabídnout ještě více. Je důležité si uvědomit, že výdrž baterie udávaná výrobcem často představuje ideální podmínky, a skutečná výdrž baterie může být nižší.

Pokud je pro vás výdrž baterie důležitá, hledejte notebooky s vysokou kapacitou baterie (často udávanou v watt-hodinách, Wh), energeticky účinným hardwarem (jako jsou procesory s nízkým napětím) a dobrým řízením spotřeby energie na úrovni softwaru. Mějte na paměti, že notebooky s velkými, jasnými displeji a vysokým výkonem obecně mají kratší výdrž baterie.

Doporučujeme také zkontrolovat recenze a testy výdrže baterie pro konkrétní model, který zvažujete, protože ty mohou poskytnout realističtější pohled na výdrž baterie v praxi.

jak vybrat pc

Vybrat si správný notebook nebo stolní počítač je úkol, který vyžaduje důkladné zvážení různých faktorů, včetně vašich osobních potřeb a preferencí. Jelikož je každý z těchto systémů navržený s určitým zaměřením, je důležité nejen pochopit, co každý nabízí, ale také, jak tyto vlastnosti odpovídají vašemu životnímu stylu, pracovnímu postupu a rozpočtu.

Stolní počítače mají výhodu v surovém výkonu, upgradovatelnosti a možnosti přizpůsobení, zatímco notebooky nabízejí pohodlí a flexibilitu mobilního zařízení. Je třeba si uvědomit, že stále více notebooků se dostává na úroveň výkonu srovnatelnou se stolními počítači, ale stále platí, že za stejnou cenu můžete u stolního počítače čekat lepší výkon než u notebooku.

Další důležitý aspekt, který je třeba zvážit, je operační systém. Windows, macOS a Chrome OS nabízejí různé uživatelské zkušenosti a mohou ovlivnit výběr vašeho hardwaru. Je důležité se seznámit s tím, co každý z nich nabízí, a zjistit, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

V neposlední řadě, nezapomeňte na důležitost rozpočtu. Vaše finanční možnosti určí, jak moc můžete investovat do svého nového zařízení a ovlivní, jaký druh hardwaru si můžete dovolit.

Pamatujte, že neexistuje „nejlepší“ počítač pro každého. Je to vše o tom, najít ten pravý pro vás, který splní vaše potřeby a zároveň nevyčerpá váš rozpočet.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *